Nowy ONTAP w wersji 9.4. od NetApp

NetApp ogłosił właśnie wydanie ONTAP w wersji 9.4.

Skuteczne gospodarowanie zasobami danych wymaga niezawodnego i wydajnego sprzętu. Jednak same urządzenia bez odpowiedniego systemu operacyjnego nie są w stanie udźwignąć posiadanych zasobów danych. System operacyjny NetApp ONTAP ułatwia synchronizację danych pomiędzy chmurą, a urządzeniami fizycznym.
Końcem czerwca miało miejsce wydanie ONTAP w wersji 9.4. Sam proces aktualizacji oprogramowania NetApp jest bardzo prosty, nie zakłóca bieżącej pracy, natomiast wszystkie dane pozostają w trybie online podczas aktualizacji. Odbywa się ona etapowo na każdym kontrolerze. Aktualizuje go, przywraca do trybu online i po sprawdzeniu jego bezpieczeństwa, proces ten rozpoczyna się od nowa na drugim kontrolerze.

ONTAP w nowej wersji

Zaktualizowana wersja wykorzystuje możliwości pamięci NVMe, wspierając ruch zarówno plikowy jak i blokowy. Standardowe środowiska pracy systemu to takie, które posiadają powyżej 1 mln operacji na sekundę (IOPS), a opóźnienia wynoszą maksymalnie 200 µs.
Nowa wersja to również nowy mechanizm skanowania powierzchni pod kątem duplikujących się bloków między agregatami. Zapewnia to jeszcze lepsze niż do tej pory wykorzystanie dostępnej przestrzeni.

Ciekawostką jest również fakt, iż dzięki aktualizacji funkcjonalność Fabric Poll, została ona wzbogacona o wsparcie dla Microsoft Azure.
Warto również zaznaczyć, iż wraz z aktualizacją systemu operacyjnego, NetApp wzbogacił swoją ofertę o macierze AFF A220 oraz AFF A800 typu All Flash czy hybrydowy FAS2700.

 

Więcej propozycji od NetApp: https://www.alterkom.pl/produkt/netapp/

 

Źródła: https://www.storagereview.com/in_the_lab_netapp_ontap_94_upgrade, https://www.computerworld.pl/news/ONTAP-9-4-nowe-mozliwosci-zarzadzania-danymi-z-systemami-NetApp,410325.html