5 maja obchodzimy Światowy Dzień Hasła

Jak pokazują statystyki, łamanie haseł przez hakerów, to wciąż jedna z najczęściej wykorzystywanych metod wykradania danych. Mimo coraz większej edukacji, hasła których używamy nadal są dziecinnie proste.

Ranking 200 najpopularniejszych haseł w Polsce otwierają, wydawałoby się nieśmiertelne: 123456, qwerty, 123456789. Polecamy zapoznać się z całym raportem: https://nordpass.com/most-common-passwords-list/

Pamiętajmy, że bezpieczne hasło to takie, który liczy minimum 8 znaków, a najlepiej 12 i więcej. Wykorzystujmy zarówno cyfry, litery różnych wielkości oraz znaki specjalne. Kolejność znaków powinna być przypadkowa. Z pomocą przyjdą nam programy typu menedżer haseł. Co ważne, używajmy różnych haseł do logowania się na poszczególne portale. Warto także pomyśleć o logowaniu opartym na dwuskładnikowym procesie uwierzytelniania dostępu.

Wiemy, wiemy zasady tworzenia hasła brzmią banalnie, ale takich rad nigdy za wiele! Warto przypomnieć je zwłaszcza naszym pociechom i osobom starszym, dla których może nie być to takie oczywiste.

Bądźmy bezpieczni w sieci!